כשיבואו לקחתנו לא נהיה שם
המאבק האפי להצלת יהודי ברית המועצות
גל בקרמן
"כשיבואו לקחתנו לא נהיה שם: המאבק האפי להצלת יהודי ברית המועצות" מאת גל בקרמן הוא ספר פורץ דרך שמתעד את המאבק ליציאת המוני יהודי ברית המועצות בשנות המלחמה הקרה, מאבק שבעקבותיו היגרו לישראל וקבעו בה את ביתם כ-20 אחוזים מאוכלוסייתה בימינו אלה. מהן הנסיבות התרבותיות והפוליטיות שבהן צמח המאבק ההיסטורי הזה? מה היה סוד הצלחתו הגדולה כל כך וכיצד סחף יהודים אמריקנים בעלי תפיסות עולם שונות ואף מנוגדות?

בכישרון כתיבה מרשים ומתוך הבנה היסטורית רחבה מספר בקרמן את סיפור המאבק הזה, ששינה את פני העולם היהודי לבלי הכר והשפיע על כלל המערכות המדיניות בימי המלחמה הקרה. בסיומו התממשה המטרה הציונית – עליית כמיליון יהודים למדינת ישראל, והגירתם של מאות אלפים יוצאי ברית המועצות לארצות צפון אמריקה ואירופה. מאבק זניח של ציונים אידאליסטים אחדים ברוסיה נעשה עם השנים למאבק חובק עולם שהניב פעולות מחאה המוניות בקרב יהודי ארצות הברית, פעולות שנסקרו בתקשורת העולם וביטאו את ערכי שנות השישים באמריקה ואת ערכיה המושרשים של היהדות.

בקרמן מתאר תהליכים נרחבים וחובקי עולם שהתרחשו בימי המלחמה הקרה ומשלבם בסיפורי חיים ותהליכים שהתרחשו בשולי החברה הרוסית והאמריקנית כאחד. גורלם של כמה מסורבי עלייה ('סירובנקים') טלטל מערכות יחסים בין מעצמות התקופה – ארצות הברית הדמוקרטית וברית המועצות הקומוניסטית, והניע תהליכי התעוררות בקרב פעילים יהודים בסְפר הסובייטי ובשולי העולם היהודי המאורגן בארצות הברית; זכר השואה הניע וליכד פעילים יהודים מכל רחבי העולם ויצר ביניהם דגם ייחודי של אחווה. ברוסיה התרעמו יהודים על שהתעמולה הקומוניסטית מוחקת את מורשתם ומסרבת להכיר בעובדות השואה, ובארצות הברית נרתמו למען אחיהם ברוסיה פעילים יהודים בעלי תפיסות עולם שונות, כמו שלמה קרליבך, הרב ה'היפי', מכאן, ומאיר כהנא הקיצוני, מכאן, ובפי כולם הקריאה – 'לעולם לא עוד'.

חקר העלייה מברית המועצות לשעבר זוכה בספר זה להארות חשובות, רחבות ראייה והבנה, המובאות כאן בדרך קולחת וסוחפת.

גל בקרמן הוא עיתונאי שעבד בעיתוןForward ; כיום הוא עורך מדור הספרים בניו יורק טיימס. ספרו "כשיבואו לקחתנו לא נהיה שם: המאבק האפי להצלת יהודי ברית המועצות" זכה בפרסים יוקרתיים, בכללם National Jewish Book Award ו-Sami Rohr Prize for Jewish Literature.
סקירות ספרות:
תעודת זהות
ספרייה: חקר
שנת הוצאה לאור: 2018
מו"ל שותף: תכנית רודרמן ביהדות ארצות הברית, אוניברסיטת חיפה
מקור \ תרגום: תרגום
מספר עמודים: 570
ISBN: 124600100066
זכה בפרס